AK Parti AK Parti %0
CHP CHP %0
MHP MHP %0
İYİ Parti İYİ Parti %0
HDP HDP %0
SP SP %0
VP VP %0
BTP BTP %0
BBP BBP %0
DP DP %0
HÜDA HÜDA %0
DSP DSP %0
EMEP EMEP %0
HEPAR HEPAR %0
TKP TKP %0
%100
YZO Başkanı Mehmet Akın DOĞAN
445kişi inceledi
88oy aldı
oy oranı%4.46
Seçim Bölgesi: EKONOMİYE YÖN VEREN ALTIN ODA BAŞKANLARI Partisi: Bağımsız Eğitim Durumu: Mesleği: Doğum Tarihi: Doğum Yeri: Yabancı Diller:

EKONOMİYE YÖN VEREN ALTIN ODA BAŞKANLARI Adayı YZO Başkanı Mehmet Akın DOĞAN Kimdir?

 Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan 

DESTANSI BİR BEREKETTİR YÜREĞİR OVASI

Seyhan ve Ceyhan Nehirleri’nin binlerce yıldır bereket taşıdığı Çukurovamızın, en büyük  ovalarından birisi olan Yüreğir Ovamız, 850 bin dekar alanında yılın 365 günü süren üretimiyle Türk tarımının vazgeçilmez bir üssü durumundadır. Esasen tarım, sadece Yüreğir ovamızın değil Türkiye’mizin en büyük ekonomik ve sosyal değeridir.

Tarım sektörü; Cumhuriyetimizin kuruluşundan günümüze kadar, ülkemizin ekonomik ve sosyal gelişmesinde çok önemli görevler üstlenmiş ve bu görevini günümüze kadar sürdürmüş ve sürdürmeye devam etmektedir. Türkiye’nin toplam tarımsal hasıla bakımından Avrupa’da 1’inci, dünyada ise 7’nci  büyük tarım ülkesi haline gelmesi de ayrıca gurur vericidir.

Türkiye nüfusunun üçte birinden fazlası tarım sektöründen geçimini sağlamaktadır. Her şeye rağmen tarım yaz aylarında imalat sanayi ve inşaat sektörünün tamamına yakın istihdam sağlıyor. Gelişmiş ülkelerde bu rakamın % 3-5 düzeyinde olduğu düşünüldüğünde;  Türkiye’nin bir tarım ülkesi olduğu söyleminin gerçekliği bir kez daha anlaşılmaktadır. Ancak, bu yoğun tarımsal sektör nüfusunun milli gelirden aldığı payın % 8-10 düzeyinde olması da üzerinde topyekün çalışmamız gereken başka bir gerçeği ifade etmektedir.

Türkiye’de tarım sektöründe toprak dağılımının çok parçalı olması, verim düşüklüğü, kente göçün artması, girdi maliyetlerinde artış, plansız üretim, değişken arz-talep dengeleri gibi bir takım sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunlar, ülkemizde olduğu gibi Çukurova’nın tümüyle birlikte Yüreğir’de yaşayan  tarım nüfusunun geleceğine yönelik en büyük tehdit unsurları olarak gözükmektedir.

Tüm dünya için artık en değerli meta olan toprağı işleyerek,  en önemli yaşamsal girdi olan “gıda”yı üreten çiftçilerin; Cumhuriyetimizin kurucusu, “Büyük Önder” Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi sadece “Milletin efendisi” olmakla kalmayıp, gelecekte tüm dünyanın efendisi biçiminde takdire şayan kalacakları, tüm dünyada uzlaşılan bir sav olarak kabûl görmektedir.

Toprağın ve gıdanın önemi, tüm dünyada yeniden net biçimde anlaşılıyor, gıda üretimi ve gıda güvenliği geleceğin en önemli küresel sorunu olarak görülüyor iken bizler gibi çiftçi kuruluşlarına bu konuda çabaları artırma gibi bir görev düşmektedir.

Yüreğir Ziraat Odası olarak, köklü geçmişimizden gelen geleneğimizle; “gıda, tarım ve hayvancılık alanlarında gerek üretici gerekse tüketici ihtiyaçlarını üst düzeyde karşılamak, tarıma dayalı sanayi aracılığı ile milli gelir, ihracat ve istihdama katkıda bulunmak, biyolojik çeşitlilik ve ekolojik dengeyi koruyarak kaynakların etkin ve verimli kullanımını sağlamak, kırsal alanda yaşam şartlarını iyileştirerek topyekün kalkınmayı gerçekleştirmek amacı” için elimizden gelen her türlü çabayı gösteriyoruz.  Bu uğurda çalışan ülkemizin tüm kurum ve kuruluşlarına olan desteğimizi devam ettirmeyi görev olarak biliyoruz.

Türkiye’nin yer fıstığı üretiminin % 60’ını, soya üretiminin % 50’sini, narenciye üretiminin % 25’ini, mısır üretiminin % 20’sini, karpuz üretiminin % 20’sini ve buğday üretiminin % 7’sini karşılayan Adana’da bu üretimin önemli bölümünün gerçekleştiği Yüreğir’deki üreticilerimiz daha refah koşullarında faaliyetlerini sürdürmeyi elbette hak etmektedirler.

Öte yandan milli gelir ve istihdamdaki payı nedeniyle ekonominin temel unsuru olan tarım sektöründeki büyüme; toplumun refahı, daha fazla istihdam ve sürdürülebilir kalkınma açısından büyük önem taşımaktadır. Kişi başına düşen tarım alanlarının günden güne azalması, bu alanların daha etkin ve verimli bir şekilde kullanılmasını ve hayvancılık sektörünün de uluslararası rekabete uyum sağlayacak stratejik bir yaklaşımla ele alınmasını gerekli kılmaktadır.

Yüreğir Ziraat Odası olarak;  Türkiye’de örnek bir oda olmak istiyoruz. Çok değerli yönetim kurulu arkadaşlarımızla birlikte 21 bin 500 üyemize hizmet vermek için çabalıyoruz. Göreve geldiğimizden bu yana da örnek bir oda olma yolundaki çabamızla örtüşen faaliyetlerde bulunmaya çalıştık. Odamızda iki ziraat mühendisi istihdam ederek üreticilerimize tarımsal danışmanlık hizmeti vermeye başladık. Bu uygulamamızla, ziraat mühendislerimiz  işletme sahiplerinin üretim ve pazarlamanın tüm aşamalarında karşılaştıkları problemlerde çözüm ortağı oluyor ve onları yönlendiriyorlar.

Yüreğirli üreticinin sesini duyurmak , talep ve önerilerini yetkili makamlara iletmek, kamuoyunun dikkatini çekmek için vazgeçilmez olan medya kullanımını etkinleştirdik. Çukurova’nın tümünde, eski vahşi sulama alışkanlıklarının terk edilerek basınçlı sulama sistemiyle damlama sulamaya geçilmesi,  tarım ve hayvancılıkta üretici ve besiciyi mağdur eden maliyet artışlarını önleme, teşvik ve desteklerin arttırılması, taban fiyatların erken ve beklentilere yakın ilan edilmesi gibi konularda yetkililere sesimizi duyurmak ve kamuoyu oluşturmak amacıyla yaptığımız açıklamalar medyada geniş yer aldı.

Yüreğir Ziraat Odası olarak birçok projemiz var. Allah’ın izni, siz değerli üreticilerimizin desteğiyle gerçekleştireceğimiz projeler, ovamızın bereketini arttıracaktır.

Yüreğir çiftçisinin alın teriyle, bin bir zahmet ve emekle sürdürdüğü üretiminde onların sesi olmaya devam edeceğiz.  Başta Yüreğirli çiftçimiz olmak üzere tüm çiftçilerimize mutlu, refah içinde bir yaşam süreceği sağlıklı, bereketli, bol kazançlı  günler dilerim.

Saygılarımla…

Anahtar Kelimeler:
Yenile
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
X